3 osoby niewidome, które każdego dnia korzystają ze wsparcia psa asystującego, złożyły pozwy przeciw właścicielowi restauracji natomiast firmy przewozowej za uniemożliwienie im wykorzystania z służb. Prawo zapewnia osobom niepełnosprawnym wstęp spośród psem asystującym do celów użyteczności całościowej. W spraw zaangażowała się Helsińska Fundacja Praw Jednostki. Pozwy były złożone aż do Sądu Okręgowego w Warszawie. Poszkodowani domagają się przeprosin na łamach prasy i ogółem wpłaty pięćdziesięciu tys. złotych na finis społeczny i 15 tys. zł zadośćuczynienia. Prawo Nowości prawne Posty o dyscyplinie prawniczej Akty prawne Odsłona do nakładu Osoby niewidome pozywają restaurację i przewoźnika 04. 05. 2015

 

Prawo zapewnia osobom niepełnosprawnym wstęp spośród psem asystującym do celów użyteczności całościowej.

W spraw zaangażowała się Helsińska Fundacja Praw Jednostki. Pozwy były złożone aż do Sądu Okręgowego w Warszawie. Poszkodowani domagają się przeprosin na łamach prasy i ogółem wpłaty pięćdziesięciu tys. złotych na finis społeczny i 15 tys. zł zadośćuczynienia. Z psem tylko poza Proces, kto ma się rozpocząć, tyczy dwóch spraw. Do niejakiej doszło w 2013 r., gdy duet osób niewidomych z psem chciało wleźć do niejakiej z warszawskich restauracji. Personel lokalu poinformowała ich, iż wejście spośród psami nie jest dopuszczalne i zaproponowała zajęcie stanowisk na patio. Nie dopuściła jednak na to aura. Druga kazus dotyczy niejakiej z korporacji przewozowych. Prowadzący zakazał figurze niepełnosprawnej podróżującej z psem asystującym wejścia do busa. Poinformował ją, że następuje to spośród wewnętrznego regulaminu firmy, kto zabrania przewozu zwierząt. W obu pozwach podkreślono, iż restauracja i przewoźnik dopuścili się dyskryminacji klientów na skutek ich niepełnosprawności. Zaznaczono i, że wykonywania pozwanych naruszyły dobra prywatne pozywających - ich nazwa rodowa, prawo aż do decydowania o swoim egzystowaniach osobistym, niezależność poruszania się. Przepisy są jasne Niedopuszczalność jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność istnieje zawarta w art. pięcio Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Także krajowe przepisy regulują kwestie odnoszące się do osób spośród niepełnosprawnością, jakie muszą stosować z pomocy psów asystujących.

 

- Zgodnie z art. 20a Ustawy o rehabilitacji zawodowej natomiast społecznej i zatrudnianiu ludzi niepełnosprawnych, postać z psem asystującym dysponuje zagwarantowane norma prawna wstępu aż do obiektów użyteczności publicznej, w poniższym obiektów gastronomicznych oraz nakazów transportu - wyjaśniła dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. Dodała, iż wprowadzenie tegoż przepisu stało reakcją na sprawę Jolanty Kramarz, jakiej - parę lat temu - nie wpuszczono spośród psem asystującym do 1-ego z hipermarketów. - Aczkolwiek jak bodajże, mimo klarownego brzmienia farmaceutyku nadal są problemy spośród respektowaniem tegoż uprawnienia ludzi z niepełnosprawnością - dostrzegła dr Pudzianowska.

Więcej o platformy dźwigowe na stronie