Współcześnie dość powszechnie stosowane są odpowiednie technologie mające na celu zapewnienie odpowiednich oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. Poza coraz popularniejszym ciepłem systemowym stosowane są instalacje ekologicznych kotłów gazowych i węglowych o obniżonym zapotrzebowaniu na paliwo. Również wytworzone ciepło wykorzystywane jest nie tylko do ogrzania instalacji ciepłowniczej, ale również wody użytkowej w domowych zasobnikach nierdzewnych.

instalacje cieplej wody

Sam zasobnik jest elementem instalacji domowej funkcjonującym na styku ogrzewania, oraz instalacji dostarczającej wodę do potrzeb typowo domowych. Zasobniki nierdzewne wykonywane są z aluminium lub odpowiedniego stopu metalu nierdzewnego (np z domieszką niklu chroniącego stop przed korozją w blachach nierdzewnych Inox). Nierdzewne zasobniki wody użytkowej wyposażone są w wewnętrzną wężownicę, która odpowiada za dostarczanie ciepła z pieca. Im bliżej pieca będzie się znajdować tym mniejsza strata na dostarczanym do zasobnika cieple. Zasobniki CWU spotyka się w kilku wersjach, zależnie od wielkości, oraz sposobu zasilania:

  • Zasobniki z pojedynczą wężownicą
  • Zasobniki z podwójną wężownicą
  • Zasobniki z potrójną wężownicą

rura instalacjiStosowanie zasobników nierdzewnych z wężownicą

Ilość wężownic stosowanych w zasobniku nierdzewnym magazynującym ciepłą wodę wpływa nie tylko na możliwość podłączenia kilku niezależnych źródeł ciepła do ogrzania wody, ale również ma to wpływ na szybkość z jaką woda w zasobniku osiągnie optymalną, wysoką temperaturę potrzebną do wykorzystania w domowych warunkach - w tym w kuchni, oraz łazience.

Wśród najpopularniejszych źródeł ciepła dla zasobników wymienić możemy:

  • Kotły - bez względu na rodzaj stosowanego paliwa kotły CO posiadające płaszcze, oraz wewnętrzny dodatkowy obieg wody do ogrzewania zasobników.
  • Panele solarne - coraz popularniejsze źródło ciepła. Panele solarne pozwalają na uzyskanie sporej ilości ciepła w słoneczne dni. Umożliwia obniżenie zapotrzebowania na ciepło z kotła CO w sezonie jesiennym oraz wczesnowiosennym. W sezonie letnim umożliwia całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę w zasobniku nierdzewnym.
  • Pompy ciepła - równie ekologiczne rozwiązania jak panele solarne, wydajne, wymaga jednak większego nakładu pracy i odpowiednich warunków do pracy.

Nierdzewne zasobniki ciepłej wody stosowane w Polsce

instalacje w domu ruryW zasobnikach stosowanych w naszym klimacie ważne jest nie tylko doprowadzenie do optymalnej temperatury wody, ale też jej podtrzymanie. Stosuje się do tego odpowiednie układy sterowania systemami cieplnymi w domach, które umożliwiają optymalnie dobrać moment startu urządzeń grzewczych zasilających zasobniki ciepłej wody. Optymalne operowanie kotłem i grzałką w zasobniku wody, dopasowane do ciepła odebranego z panelu solarnego umożliwia ekologiczne dobranie odpowiednich urządzeń grzewczych. Zobacz również na stronie dostawcy zasobnik nierdzewny cwu.